wtorek, 29 kwietnia 2014

Dzień Ziemi

Dnia 22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tego dnia mamy uczynić coś - co poprawi jakość życia na naszej planecie.
Dziś odwiedziły mnie dzieci i Pani Jola z klasy trzeciej i razem upamiętniliśmy Dzień Ziemi spotkaniem ekologicznym. Przygotowałam dla dzieci parę zadań, które się dzieciom spodobały. Na początek każdy dostał kartkę papieru z hasłem ekologicznym ( wszystkie hasła zostały zaczerpnięte z książki "Raj na Ziemi" Małgorzaty Strzałkowskiej). Kartka była podzielona na dwie części. Po krótkim wyjaśnieniu, co dane hasło oznacza, uczniowie mieli je zilustrować: po jednej stronie narysować jak nie powinno być, a po drugiej stronie jak powinno być. Kiedy wszyscy rysowali - ja czytałam wiersze z książki "Raj na Ziemi" Małgorzaty Strzałkowskiej. Rysując dzieci słuchały i starały się odgadnąć, który wiersz zawiera ich hasło. Z prac trzecioklasistów zrobiłam wystawkę, którą można oglądnąć w bibliotece. Przy sprzątaniu stolików wysłuchaliśmy piosenki, która propaguje sortowanie śmieci. Drugim punktem spotkania było sprzątanie lasu - co prawda tylko na obrazku, ale w ten sposób utrwaliliśmy sobie gdzie wyrzucać jakie śmiecie. Następnie dzieciaki stworzyły piękny krajobraz pełen zwierząt i roślin. Na zakończenie, wszyscy razem, głośno przeczytaliśmy wszystkie hasła zamieszczone w wyżej wspomnianej książce, a dzieci zaśpiewały piosenkę o naszej planecie.
Spotkanie ekologiczne miało odbyć się w ubiegłym tygodniu. Miałam dla dzieci sadzonki drzewek, które miały posadzić po powrocie do domu. Niestety drzewka nie mogły czekać i musiałam je zasadzić (jak na razie ładnie sobie rosną), a dzieciaki otrzymały pamiątkowe zakładki do książek.







środa, 2 kwietnia 2014

Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci

2-go kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci. W tym roku, dzień ten uczciliśmy z klasą I i Franklinem. Ten ulubiony, książkowy bohater towarzyszył nam przez całe spotkanie. O nim rozmawialiśmy, o nim czytaliśmy ("Franklin chce mieć zwierzątko"), jego kolorowaliśmy i z nim się bawiliśmy (w rzucanie muszek do żółwiowej buzi, w łapanie muszek przez Franklina, w Żółwie Wyścigi i w Niegrzecznego Franklina). Pokazałam dzieciom jak można wykonać papierową czapkę, a później dzieci z chęcią swoje czapki ozdobiły. Na zakończenie zrobiłam krótki sprawdzian wiedzy o Franklinie - dzieci znały odpowiedzi na wszystkie pytania. Po pamiątkowym zdjęciu, otrzymaniu prezentów - niespodzianek i wypożyczeniu książeczek, dzieci wróciły zadowolone (mam nadzieję) do szkoły.