wtorek, 31 marca 2015

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci z baśniami Andersena

2 kwietnia obchodzimy 210-tą rocznicę urodzin popularnego baśniopisarza - Hansa Christiana Andersena. To on był autorem "Calineczki", "Brzydkiego kaczątka", "Królowej Śniegu" czy "Księżniczki na ziarnku grochu". W rocznicę jego urodzin ustanowiono Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci - święto, którego celem jest promowanie literatury wśród dzieci i zachęcenie wszystkich do czytania.
Jak co roku, właśnie z okazji tego święta, zaprosiłam do biblioteki uczniów klasy II. Tematem spotkania były baśnie Hansa Christiana Andersena.

Przygotowałam dla drugoklasistów dużo niespodzianek. Rozpoczęliśmy krótką biografią naszego bohatera, następnie - wcześniej wykolorowane przez dzieci baśniowe postacie - umieściliśmy na przygotowanej makiecie i tak powstał Świat Andersena.

Wykorzystując ilustracje wykonane przez Jana Marcina Szancera omówiliśmy krótko znane baśnie. Kolejnym punktem była uwielbiana przez dzieci krzyżówka. Tym razem dotyczyła ona w całości "Małej Syrence" ( w wersji Disneya) i  nie sprawiła większych trudności.

Po krzyżówce każdy dostał różne zadania. Niektórzy mieli rozsypywanki, inni szukali drogi do określonego celu, inni szukali różnic pomiędzy obrazkami.


Potem podzieliłam wszystkich na 5 grup. Każda dostała listę tytułów baśni różnych autorów. Korzystając ze spisu treści z "Baśni" Hansa Christiana Andersena, uczniowie mieli wykreślić te, których nie napisał Andersen. Najszybciej z zadaniem uporali się Kacper z Dominikiem.

Na zakończenie przygotowałam dzieciom zestaw pytań, na które mieli odpowiedzieć tak lub nie. Najlepszą okazała się Laura. Czas szybko nam minął i musieliśmy się pożegnać.
Zawsze mam dla dzieci przygotowane okolicznościowe zakładki. Tym razem - ponieważ zbliżają się Święta Wielkiej Nocy - każdy dostał świątecznego zajączka do koszyczka.
W tym miejscu bardzo dziękuję Pani Halinie i uczniom klasy II za życzenia wielkanocne, piękną kartę wielkanocną i ręcznie robione jajko - oczywiście wielkanocne.

środa, 18 marca 2015

My pingwiny

Ostatnio niemal każde dziecko ( i nie jeden dorosły) lubi oglądać bajki o pingwinach. Mowa tu oczywiście o pingwinach, które po raz pierwszy pojawiły się w bajce "Madagaskar" - gdzie grały skromne role.  Ponieważ zostały docenione - otrzymały własny serial, a teraz także film. Przedstawmy teraz naszych bohaterów: Skipper - szef, który rozkazuje, trenuje i obmyśla taktykę, Riko - ekspert od wybuchów, który w brzuchu ma wszystko co potrzebne ( i to co nie potrzebne też), Kowalski - wynalazca, naukowiec, ekspert od wszelkiego rodzaju raportów i Szeregowy - trochę dziecinny pupilek. trzeba też tutaj wspomnieć o Królu Julianie, władcy nowojorskiego Zoo i jego poddanych:Maurice i Morcie.
Korzystając z wielkiej popularności tej bajki, postanowiłam, że jej bohaterowie będą głównym tematem pierwszego spotkania przedszkolaków z biblioteką. Dla dzieci przygotowałam wiele atrakcji, które pozwoliły przyjemnie spędzić czas w bibliotece.
A oto nasz program:
1. Krótka charakterystyka postaci - kto jest kim
2. Sesja fotograficzna - dzieciaki przybierały różne pozy pingwinów



3. Kolorowanki
4. Mistrz kamuflażu - szukamy ukrytych pingwinów na kolorowym plakacie
5. Wyginam śmiało ciało - Król Julian  wygina ciało, a my naśladujemy jego ruchy



6. Poszukiwanie zguby - królik wielkanocny zgubił pisanki - zabawa w ciepło - zimno (jedno dziecko chowa, a drugie szuka)
7. Poczęstunek - jak przystało na ZOO jedliśmy banany i fistaszki.

 
8. Wypożyczanie książek
9. Pamiątkowe zakładki w prezencie i pożegnanie




środa, 4 marca 2015

Szukamy wiosny

Wprawdzie dzień wiosny obchodzimy 21 marca, ale już dziś wiosnę zapraszamy.
Razem z klasą III postanowiłam pożegnać zimę, która już się nam uprzykrzyła. Niestety zima nie chciała dać za wygraną - i akurat we wtorek, kiedy dzieci miały przyjść do biblioteki, sypnęła śniegiem i powiała zimnym wiatrem. Całe szczęście dzieci dotarły i razem mogliśmy spędzić czas.
Na początku przeczytałam dzieciom, co dzieje się w przyrodzie w marcu, a następnie zastanawialiśmy się jakie są zwiastuny wiosny. Powiedzieliśmy sobie o przylotach ptaków (szpaków, bocianów, pliszek i kukułek) i pierwszych, wiosennych kwiatach (przebiśniegi, śnieżyce, prymule, krokusy i inne). Trzecioklasiści mieli także do rozwiązania diagram, w którym pod prawidłowymi odpowiedziami ukryte były litery, z których utworzyliśmy hasło. Pytania dotyczyły bociana, a rozwiązaniem był: sejmik.


Potem poznawaliśmy wiosenne zwyczaje: topienie marzanny, gaik, wagarowanie (21 marca), porządki wiosenne i zwyczaje związane z Wielkanocą. Najbardziej spodobał się dzieciom pomysł z wagarami, a jeszcze bardziej możliwość skorzystania z różnych, śmiesznych nakryć głowy (przecież w wagary dzieciaki się przebierają).


Kolejną niespodzianką było robienie marzanny. Każdy mógł zrobić swoją wersję mini marzanny.


Na zakończenie spotkania dzieciaki jeszcze rozwiązały wiosenna krzyżówkę (hasło brzmiało: MARZANNA) i odpowiedziały na przygotowane zagadki. Kto chciał wypożyczył książeczki i trzecioklasiści wrócili do szkoły na dalsze zajęcia.