środa, 31 maja 2017

Pasowanie na czytelnika

Jak co roku, w maju, w filii bibliotecznej w Żyznowie, odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki. Pasowani byli uczniowie klasy I, którzy odwiedzili filię biblioteczną wraz z wychowawczynią - Panią Halinką. Na wstępie zadałam zagadkę - co to jest: "Witam cię kartek szelestem, tytułem na pierwszej stronie..." Chodziło oczywiście o książkę. Następnie opowiadaliśmy sobie o książkach i bajkach, które pamiętamy, które lubimy... Przypomnieliśmy sobie jak należy dbać o książkę, o czym mówi regulamin biblioteki. Później były zagadki i zabawa w dopasowanie tytułu bajki do książki. W końcu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki, a na pożegnanie wszyscy otrzymali drobne upominki.


 


W tym miejscu chciałabym napisać, że najwięcej książek, wśród uczniów klasy I, wypożyczyła Ania.

poniedziałek, 29 maja 2017

Na zielonej trawce...

Za parę dni obchodzić będziemy dzień dziecka. Korzystając z pięknej, słonecznej pogody, umówiłam się z przedszkolakami na boisku sportowym. Dzieci spędziły czas na bajkowej zabawie. Tematem przewodnim były bajki Wytwórni Walta Disneya: "Auta" i "W krainie lodu".
Program spotkania:
1. Powitanie
2. Zajęcia plastyczne: chłopcy wykonali samochód wyścigowy, a dziewczęta ozdobiły korony


3. Wyścigi samochodów - zawody wygrał Jakub


4. Opowiem Wam bajkę: dziewczęta opowiadają losy Elsy i Anny, chłopcy historię Zygzaka
5. Zabawa w zamrażanie z nowymi zasadami
6. Naklejkowe szaleństwo

7. Lody dla ochłody
8. Pożegnanie



środa, 17 maja 2017

Wędrówka

Zaprosiłam dziś do biblioteki uczniów klasy II wraz z panią Małgosią. Chciałam dzieciom przypomnieć (albo przedstawić tym, którzy tej historii nie znają) opowieść o Dorotce, która trafiła do kraju Czarnoksiężnika Oza. Bajkę wymyślił Frank Baum ponad sto lat temu. Do tej pory historia ta doczekała się mnóstwa adaptacji filmowych, powstawały bajki animowane, a nawet musical.

Na początku spotkania dzieci musiały wykonać trzy zadania. Po pierwsze: trzeba było ubrać stracha na wróble, obłożyć"blachą" blaszanego drwala i dokończyć lwa.


Po drugie: każdy musiał wykonać bajkową ilustrację. Jedni malowali pole makowe, inni latające małpy, czy olbrzymie pająki. Następnie musieli swoje malowanki umieścić w odpowiednim miejscu w bibliotece.
Po trzecie: dzieci musiały odszukać trzy ukryte zagadki i odpowiedzieć na nie.
 

Dopiero gdy wszystkie zadania zostały wykonane, dzieci odgadły, że dziś będę opowiadać o książce pt. "Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu". Jednak naszą historię opowiedziałam wędrując po bibliotece od punktu 1 do 20 (każdy punkt to kolejna przygoda Dorotki i jej przyjaciół oraz ilustracja wykonana przez dzieci). A oto jak wyglądała nasza wędrówka:
1. Kansas 2. W kraju Manczkinów 3. Spotkanie Stracha na wróble 4. Spotkanie Blaszanego Drwala 5. Spotkanie tchórzliwego lwa 6. Napaść kalidarchów 7. Pole makowe 8. Szmaragdowy gród 9 - 12. Ataki wilków, wron, pszczół i latających małp 13. W niewoli u jednookiej czarownicy 14. Powrót do Szmaragdowego Grodu 15 - 17. Pokonanie walczących drzew, olbrzymiego pająka i głowomłotów 18. W krainie porcelanowych ludzików 19. Spotkanie z dobrą czarownicą 20. Powrót do Kansas.
Na zakończenie dzieci uzupełniły krótką krzyżówkę, a na pożegnanie dostały trochę słodkości.

Mam nadzieję, że dzieci zapamiętają historię o Strachu na wróble, który marzył o rozumie, o Blaszanym Drwalu marzącym o sercu i o Lwie, który pragnął być odważnym.
Spotkanie odbyło się w ramach Tygodnia Bibliotek.