środa, 29 kwietnia 2015

Pszczółka Maja

Jest gdzieś, lecz nie wiadomo gdzie...
Tak zaczyna się piosenka znana z czołówki bajki pt. "Pszczółka Maja". I właśnie Maja była bohaterką spotkania, na które zaprosiłam przedszkolaków z Naszego Przedszkola. Razem z Panią Danusią i Panią Agatą, pomimo brzydkiej pogody, o godzinie 9.00, przyszły dzieciaki, gotowe zmierzyć się z przygotowanymi przeze mnie zadaniami.
Pierwszą zagadką było pytanie - kim będzie bohater naszego spotkania? Przygotowałam sobie niemiecką wersję piosenki o Pszczółce Mai (dla utrudnienia), ale jak tylko zobaczyły mnie dzieci - od razu wiedziały o kim będziemy mówić (miałam na głowie czułki pszczółki). Po niemieckiej wersji piosenki, dzieci wysłuchały jeszcze wersji czeskiej i polskiej, a następnie kolorowały obrazki przedstawiające przyjaciół Mai i Gucia. Gdy kolorowanki były gotowe, każdej postaci przyporządkowaliśmy imiona: byli tutaj: żuk Teodor, pajęczyca Tekla, dżdżownica Magda, panna Klementyna, konik polny Filip, mucha Bzyk, dowódca straży mrówek i Gucio.

Po poznaniu głównych postaci występujących w bajce - przeszliśmy do kolejnego zadania. Każde dziecko robiło czułki pszczółki. Z przygotowanych materiałów szybko powstały opaski
z charakterystycznymi czułkami. Natychmiast założyliśmy je na głowy, gdzie już pozostały do końca spotkania.

Ale dość już siedzenia - trzeba się poruszać! Każda pszczółka, spędza dnie, latając z kwiatka na kwiatek. Nasze pszczółki zrobiły wyścigi. Dwie grupy, miały przygotowane trasy, po których przemieszczały się skacząc z kwiatka na kwiatek. Raz jedna grupa była lepsza - drugi raz druga grupa. Po zawodach - uczyliśmy się tańczyć do piosenki "Taniec Mai". Jak to "leci"? Czekamy na refren i wykonujemy polecenia: A teraz obrót (obracamy się wokół własnej osi) i szubidobidu (kręcimy pupą), do góry ręce (jedna ręka i jedno kolano go góry i zmiana) szubidubidej (kręcimy pupą) i teraz podskok (podskakując obracamy się w kółko), szubidubidu (kręcimy pupą) będziemy śpiewać aż nadejdzie nowy dzień (jedna ręka i jedno kolano do góry i zmiana, a następnie robimy rękoma słoneczko).

Chwila odpoczynku. Robimy dla Mai kolorową łąkę. Wycinamy kwiatki i przyklejamy je do kolorowego bristolu. Na środku umieszczamy Maję.


I znów zabawa. Tym razem jestem Królową Pszczół i wszystkie pszczółki robią to co im każę. Zabawa w naśladownictwo bardzo się podoba, ale szybko ją kończymy i zamieniamy się w pszczółki, które opuszczają ul, by na łące szukać kwiatów. Rozkładamy na dywanie kolorowe kwiatki i latamy wokół nich. Gdy wykrzykuję kolor, dzieci szukają kwiatków w określonym kolorze.
To była już ostatnia zabawa. Teraz zapraszam dzieci do stolików na poczęstunek, w trakcie którego czytam dzieciom fragment bajki Waldemara Bonselsa pt. "Pszczółka Maja i jej przyjaciele". Na zakończenie dzieci wypożyczają bajki i żegnamy się.


wtorek, 14 kwietnia 2015

Księżniczki i Smoki

Kwiecień jest miesiącem książki. Zwróćmy więc uwagę właśnie na nie.
Biblioteka Publiczna w Żyznowie, miesiąc książki, rozpoczęła od spotkania z klasą II, na którym omawialiśmy baśnie Andersena. Dziś gościłam klasę II wraz z wychowawczynią - Panią Danutą. Tematem spotkania były: Księżniczki (dla dziewczynek) i Smoki (dla chłopców). Rozpoczęliśmy wierszem Danuty Gellner pt."Zamkowe bajeczki", a następnie opowiedzieliśmy sobie jakie znamy bajki z księżniczkami, a jakie ze smokami. Każde dziecko miało przyporządkować imię do danej postaci, w ten sposób poznaliśmy smoki: Szczerbatka, Smoka Wawelskiego, Spike'a, Smoczycę, Bazyliszka, Tabalugę, Chlupsa, Płomyka i Bazylego oraz księżniczki: Arielkę, Aurorę, Roszpunkę, Jasminę, Fionę i Śnieżkę.



Po odgadywankach przyszła pora na krzyżówki - jedna dotyczyła smoków (hasło: smocze opowiastki), a druga - Śnieżki (hasło: krasnoludki). Smocza krzyżówka powstawała z rozsypywanek (odpowiedź  dziecko musiało ułożyć z literek i przykleić na odpowiednie miejsce).

 




I znów wróciliśmy do smoków. Wszyscy razem robiliśmy smoki z wyciętych kółeczek. Choć zadanie było trudne - dzieciaki sobie poradziły i wyszły piękne, kolorowe smoki.


A zadanie dla fanów księżniczek? Oto ono. Każdy dostał pasek papieru z imionami księżniczek. Niestety imiona były nie kompletne. W miejscu brakującej literki była kropeczka. Najlepiej z tym zadaniem uporali się: Klaudia i Kuba, natomiast Agnieszka z Kubą (tym samym) wygrali test o Smoku Wawelskim. W nagrodę dostali maskotki ze smokiem.


 I ostatnia zagadka - Jaka to bajka? Dzieci wysłuchały fragmentu bajki z płyty gramofonowej i odgadły tytuł: "Księżniczce na ziarnku grochu". Na zakończenie wszyscy otrzymali lizaki, zakładki i możliwość wypożyczenia książeczek.


środa, 1 kwietnia 2015

Święty Jan Paweł II

2 kwietnia obchodzimy 10 - tą rocznicę śmierci Papieża - Polaka - Jana Pawła II. Z tej to okazji zorganizowałam w Naszej Bibliotece wystawę poświęconą tej niezwykłej postaci. Zgromadziłam pozycje książkowe, okolicznościowe płyty, filmy oraz czasopisma poświęcone życiu Jana Pawła II. Ciekawostką są medale i numizmaty, które można oglądać tylko 1 kwietnia. Większość zbiorów pochodzi z prywatnej kolekcji Pana Franciszka, któremu w tym miejscu dziękuję.
Zapraszam do oglądania wystawy przez cały miesiąc kwiecień w godzinach otwarcia biblioteki:
w poniedziałek (9.00 - 15.00), wtorek i środę (9.30 - 16.30).