wtorek, 26 maja 2015

Pasowanie na czytelnika

Dziś miała miejsce uroczystość Pasowania Na Czytelnika Biblioteki Publicznej w Żyznowie. Pasowani zostali uczniowie klasy I, którzy przybyli pod opieką Pani Danusi. Zanim nastąpiło zaprzysiężenie, każde dziecko musiało wykazać się znajomością bajek.
Rozpoczęliśmy od opowiadania o książkach. Dzieci mówiły, czy lubią czytać, czy czytają sami,
czy z rodzicami, czy mają swoje ulubione historie. Spytałam też dzieci czy korzystają z biblioteki, próbowaliśmy znaleźć różnicę między biblioteką szkolną, a biblioteką publiczną. Następnie krótko przypomniałam dzieciom jak należy korzystać z Naszej biblioteki, a dzieci odczytały listę zasad zaczerpniętą z utworu "Jaś Czytalski w bibliotece" Antoniego Cieszydruk Oczko.

Przygotowałam dla dzieci cała masę zagadek i pytań dotyczących literatury dziecięcej. Każdy odpowiadał na zadane pytanie i zbierając punkty, walczył o nagrodę Bajkowego Mistrza. Najwięcej punktów zdobyła Klaudia, która oprócz pamiątkowego dyplomu - otrzymała też książeczkę. Następnie zabawiliśmy się w Zgaduj - zgadulę. Pierwszoklasista z zasłoniętymi oczyma musiał odgadnąć, jaką maskotkę dostał do ręki (wszystkie maskotki - to bajkowi bohaterowie).

Zabawa sprawiła wiele radości. Jeszcze więcej uciechy miały dzieci z przebieranek. Mieliśmy Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosię roznoszących pierniczki, był Kot w butach, Jaś
z czarodziejską fasolą i wiele innych.


Po tym gruntownym sprawdzianie nastąpiło wreszcie Pasowanie Na Czytelnika Biblioteki. Wszyscy ustawili się w rzędzie i głośno powtarzali tekst przysięgi. Pasowałam dzieci dotykając
ich ramienia EWoKiem (ogromną "Encyklopedią Wiedzy o Książce").


I wreszcie prezenty - niespodzianki. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie, wypożyczenie bajek i już kończymy spotkanie. Dziękuję dzieciom i Pani za przybycie i za petunię, która będzie kwitła do jesieni.



środa, 20 maja 2015

Mamo - Kocham Cię

"Książka w przedszkolu" to akcja, którą prowadzę od 2003 roku. Polega ona na tym, że w każdym tygodniu, odwiedzam z książeczkami oddział przedszkolny w Żyznowie. Zawsze czytam dzieciom jedną historyjkę, a później dzieci mogą sobie wypożyczyć bajki do domu (po przeczytaniu przynoszą bajki do przedszkola, a ja przynoszę je do biblioteki).
W tym roku, w maju, postanowiłam, że na każdym spotkaniu, będę czytać historię, w której główny bohater szykuje prezent mamie (oczywiście z powodu majowego święta wszystkich mam). Zaczęłam od bajki "Kamilka gotuje", w której dziewczynka z tatą szykują mamie ciasto - niespodziankę. Atrakcją dla dzieci okazała się możliwość naklejania naklejek w książeczce.
Dziś czytałam opowiadanie "Franklin mówi Kocham Cię", w którym żółwik zastanawiał się, jak okazać mamie miłość. Dla dzieci przygotowałam czerwone serduszka, na których nakleiliśmy swoje imiona i z małych serduszek ułożyliśmy wielkie serce.
A w przyszłym tygodniu? Będę czytała bajeczkę pt. "Zróbmy mamie bukiet" i chyba zrobimy z dziećmi bukiet. Jeszcze zobaczę...


Mamo:
Mam dla Ciebie bukiet życzeń, moja Mamo ukochana,
Niech Twa buzia będzie zawsze tylko roześmiana,
Niech Ci szczęście oraz zdrowie nieustannie dopisują,
Niech się Twoje marzenia w każdym dniu realizują.

wtorek, 5 maja 2015

Książka, przecinek i kropka...

Taki tytuł nosi książka napisana przez Natalię Usenko. Dzięki tej książce, młody czytelnik, może poznać historię książki w skrócie.

Bohaterka - Mysz Biblioteczna - wraz ze swoim pracownikiem - pająkiem Beniaminem Sznureczkiem (zdrobniale -Benio) opowiada dzieciom - Karolinie i Bartkowi dzieje książki: od jaskiniowych malunków, poprzez starożytne zwoje papirusowe i inkaskie kipu do wynalazku Gutenberga. Dzięki Naszej przewodniczce poznajemy takie słowa jak: papirus, pergamin, zwój, hieroglif, kipu, iluminacje i  wiele innych haseł związanych z książką.
Historię książki, razem z Karoliną i Bartkiem, pilnie śledzili zaproszeni do biblioteki uczniowie klasy III. Oprócz czytania fragmentów książki, dzieci odgadywały przygotowane przeze mnie rebusy (niżej zamieszczam kilka - możecie spróbować) i krzyżówki oraz miały możliwość zobaczyć ilustracje omawianych haseł. Klaudia odgadła najwięcej rebusów i w nagrodę otrzymała... książkę. Pozostali - zakładki.



Spotkanie zakończyły słodkości i możliwość wypożyczenia książek.