środa, 5 grudnia 2018

Mikołajek na Mikołaja

Zbliża się dzień świętego Mikołaja. Dlatego postanowiłam przypomnieć dzieciom postać Mikołajka i zachęcić je do sięgnięcia po książki opisujące jego przygody. Autorem historii o Mikołajku jest Rene Goscinny - francuski pisarz, który wymyślił też Asterixa i Lucky Luka. Ilustracje są dziełem Jeana Jacquesa Sempe. Razem panowie stworzyli książki, które bawią nas już ponad połowę wieku.

Zaprosiłam do biblioteki uczniów klasy III wraz z Panią Halinką, by zapoznać dzieci z postacią Mikołajka.
Przygotowałam dla dzieci parę zadań, które miały na celu przybliżyć im bohaterów Mikołajkowych opowieści. Na początek był szyfr. Miejsce cyfr trzeba było zastąpić literami. Po odpowiedniej zamianie, pojawiły się imiona i nazwiska autorów tekstu i ilustracji.

Następnie, w trzech grupach, dzieci układały puzzle z Mikołajkiem. Potem opisałam pokrótce przyjaciół ( i nie tylko) Mikołajka. W tych opisach ukryte były odpowiedzi na pytania, które chwilę wcześniej dzieci otrzymały na karteczkach. Pamiętając już co nieco o bohaterach, przeszliśmy do krzyżówki. Zaopatrzyłam dzieci w mini ściągę, z której mogły korzystać uzupełniając kolejne kratki w krzyżówce.

Mam nadzieję, że te formy pracy spowodowały, że dzieci będą pamiętać nie tylko o Mikołajku, ale i o innych osobach pojawiających się w zwariowanych historiach o małym, rozbrykanym, francuskim uczniu.
Na zakończenie spotkania przeczytałam dzieciom opowiadanie pt. "Kreda", które pokazało ile przyjemności może dać kawałek kredy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz