środa, 28 maja 2014

Bajkowy żółwik

Zbliża się Dzień Dziecka. Dzieciakom należy się więc trochę luzu i zabawy.
Tym razem zaprosiłam klasę II, z panią wychowawczynią Małgosią, by na chwilę odpocząć od zajęć szkolnych. I znów towarzyszyła nam postać Franklina, z którą zapoznałam już przedszkolaków i klasę I. Franklin jest jednym z ulubionych bajkowych bohaterów, więc spotkania z nim są zawsze bardzo udane.
Zaczęliśmy od kolorowanek. Najpierw każdy otrzymał malutki fragment większego obrazka, który należało pokolorować (każdy kolor miał cyferkę). Gdy kawałki były gotowe, dzieci złożyły rysunek w całość i ukazała się postać... Franklina. Następnie każdy dostał cała kolorowankę do samodzielnego kolorowania. W tym samym czasie, ja przeczytałam drugoklasistom opowiadanie pt. "Franklin i jego paczka".



Gdy rysunki były gotowe, sprawdziłam, czy dzieciaki znają przygody Franklina. Na wszystkie pytania otrzymałam prawidłowe odpowiedzi. Teraz nadszedł czas na zabawę:
zabawa nr 1 - znaleźć Franklina,


zabawa nr 2 - Franklin łapie muszki


zabawa nr 3 - Niegrzeczny Franklin.


Przygotowałam też zajęcie, w którym przydały się zgrabne paluszki. Robiliśmy Franklina z papieru - origami. Było troszkę trudności, ale razem sobie poradziliśmy.

 

Na zakończenie ozdabialiśmy czapki Franklina.


Było też pamiątkowe zdjęcie, zakładki, słodycze i wypożyczanie bajek.

wtorek, 20 maja 2014

Pasowanie na czytelnika

 20 maja 2014 roku uczniowie klasy I zostali pasowani na czytelnika Biblioteki Publicznej w Żyznowie. Zanim jednak zostali pasowani, musieli wykazać się bajkową wiedzą i umiejętnością czytania.
Spotkanie rozpoczęłam wierszem o książce. Pokazałam dzieciom wyjątkowe bajki (bajki pluszowe dla dzieciaczków, bajki - maskotki, bajki dźwiękowe i przestrzenne, bajki - harmonijki oraz bajkę w 3D - która wzbudziła największe zainteresowanie), powiedzieliśmy sobie jak o książki trzeba dbać. Dzieci czytały na głos alfabet dobrego czytelnika (zaczerpnięty z opowieści o Jasiu Czytalskim autorstwa Antoniego Cieszydruk Oczko), a następnie wybraliśmy Mistrza Bajkowego (pomysł zaczerpnięty z teleturnieju 1 z 10 - każdy miał trzy życia i każdy odpowiadał na pytania) - końcowa walka rozegrała się między Wiktorią i Szymkiem. Wygrał Szymek, który oprócz dyplomu otrzymał kolorowankę. Ostatnim etapem sprawdzającym wiedzę bajkową dzieci, było zadanie wskazanie książki, w której wydarzyła się opowiedziana przeze mnie historia.
I wreszcie przechodzimy do sedna dzisiejszego spotkania. Dzieci ustawiły się w szeregu na środku biblioteki i powtórzyły głośno:
My uczniowie klasy I uroczyście przysięgamy, że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy. Wszystkich wskazówek i rad książek słuchać będziemy z uwagą, obowiązki czytelnika traktować będziemy z powagą. Przyrzekamy.
Następnie każde dziecko zostało pasowane EWoKiem (Encyklopedia Wiedzy o Książce) i każde dziecko usłyszało: uroczyście pasuję cię na Czytelnika Biblioteki Publicznej w Żyznowie.
Po pasowaniu - niespodzianka!!! Prezenty!!! Każdy dostał coś słodkiego, coś do czytania, coś do kolorowania i zakładkę. Wszyscy dostali także kotka, który trzyma chorągiewkę z informacją kiedy biblioteka jest otwarta. Spotkanie zakończyło się wypożyczeniem bajek i zaproszeniem na kolejną wizytę. Do zobaczenia!



 

 

wtorek, 6 maja 2014

Wilk i zając

W styczniu 2014 roku minęło 45 lat od chwili wyemitowania pierwszego odcinka serii "Wilk i Zając". Już od dłuższego czasu myślałam jak wykorzystać ten fakt. Zastanawiałam się kogo zaprosić i co przygotować. To co wymyśliłam, zrealizowałam dziś z przedszkolakami.
Oto program naszego spotkania:
1. Na początek oczywiście wszystkich przywitałam i bardzo krótko opowiedzieliśmy sobie o naszych, dzisiejszych bohaterach.
2. Dzieci lubią puzzle. Tak więc i w bibliotece układały puzzle z wilkiem i zającem. Sprawdziliśmy kto ułoży szybciej - dziewczęta czy chłopcy. Chociaż dziewczyny układały pierwsze i tak pokonały chłopców.

 

3. Sprawdziliśmy spostrzegawczość przedszkolaków. Na regałach, między książkami ukryte zostały zajączki - widać było tylko uszy. Każdy musiał odnaleźć zajączka, a dwie osoby znalazły zajączka z pyszczkiem - ci szczęściarze otrzymali małą niespodziankę. Szukając zajączków dzieci spostrzegły obrazki z różnymi scenami z bajki. To było kolejne zadanie - ale o tym za chwilę... Szukaliśmy zająca w jeszcze jeden sposób. Znów dziewczyny kontra chłopcy. Jedna z dziewcząt, stojąc tyłem, odgadywała po głosie, kto jest zającem (wyznaczone dziecko mówiło: Jestem zającem). Później zgadywali chłopcy.

4. Jak zawsze - kolorowaliśmy kolorowanki. Tym razem jedni kolorowali wilka, a inni zająca. Jak się okazało, kolorowanki były podzielone, więc każdy szukał drugiej części swojego obrazka. Tak powstały pary, które brały udział w kolejnym zadaniu.


  
5. Wspomniałam o obrazkach. Teraz właśnie nadszedł czas na pary. Ja czytałam co się działo w danej scenie (np. Wilk i Zając wzięli udział w olimpiadzie, gdzie zajęli pierwsze miejsce.), a oni mieli odnaleźć odpowiedni obrazek.
6. Bawiliśmy się także w rzucanie kamyczkami w wilka (zawsze wilk poluje na zająca - my zapolowaliśmy na niego).

7. Czytałam przedszkolakom historyjki o Wilku i Zającu. Na słowo - wilk wstawali chłopcy, a na słowo - zając wstawały dziewczyny.
8. Następnie dzieci robiły zakładki w formie zająca. Było to trudne zadanie - dużo przyklejania, ale efekt bardzo fajny.

9. Na zakończenie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i pożegnaliśmy się.


poniedziałek, 5 maja 2014

Święty Jan Paweł II

Zakończył się kolejny konkurs plastyczny organizowany przez naszą filię. Tym razem tematem była postać Papieża -Polaka Jana Pawła II, który w kwietniu 2014 roku został kanonizowany. Prace na konkurs dostarczyli: Ola, Paulinka, Patrycja, Kasia i Szymek. Serdecznie dziękuję za to, że Wasze prace upamiętniły ten ważny dzień.
Oto Wasze Prace:




Już dziś zapraszam na kolejny konkurs. Tym razem temat brzmi: Lato na sportowo
Na prace czekam do końca czerwca 2014 roku. 
Technika - dowolna.